Діагностика забруднень і пошкоджень |
Щоб визначити яким способом повернути каменю блиск, існують визначальні параметри:
- кількість пошкоджень;
- розмір пошкоджень, їх розташування;
- наскільки пошкодження помітно, його колір.
Тільки фахівець може визначити, як найкраще впливати на камінь для досягнення максимального ефекту. Існують міжнародні норми чистки діаманта. Визначається ступінь завданої каменю шкоди:
- він може бути зовнішній, який проявляється на поверхні каменю (подряпини, сліди від високих температур та інші). У цьому випадку його легко видалити за допомогою полірування;
- також можуть бути внутрішні пошкодження, які знаходяться в камені або проникли всередину з поверхні. Можливе утворення точки або кристала всередині діаманта, поява різних мінералів всередині каменю, тріщин, потемніння і т.д;
- крім огранки, діаманти також піддаються обробці лазером, щоб поліпшити чистоту. Таким способом можна видалити деякі включення (не всі), після обробки залишаються мікроскопічні білі цятки на поверхні каменя. Ці сліди може побачити тільки досвідчений ювелір, а в загальному на зовнішньому вигляді каменю і його властивостях це жодним чином не відбивається.
- часто використовується ще один метод поліпшення чистоти діамантів: наповнення тріщин спеціальним прозорим клеєм. Насправді тріщини залишаються на своєму місці, але їх вже неможливо розгледіти без сильного збільшення. Про таку обробку діаманта непогано знати заздалегідь, тому що може статися неприємність під час ремонту або чищення вироби з таким каменем. Наповнювач не можна нагрівати і тривалий час тримати на сонці, від цього він руйнується і темніє.
|
Зберігання |
- Прикраси краще зберігати не на відкритій поличці, а в будь-якої невеликій коробочці для прикрас. Краще якщо для різних прикрас буде своя коробочка, щоб кільця всередині неї не терлися один об одного, а вільно розташовувалися на м’якій поверхні.
- Важливо, щоб ювелірні прикраси з діамантами не стикалися при зберіганні. Інакше вони можуть подряпати один одного або сплестися.
|
Оправа |
- Оправа (каст, закріпка) – це місце або спосіб кріплення діаманта. Вибір оправи визначається головним чином особистими уподобаннями.
- У білого золота є один істотний недолік: у порівнянні з жовтим золотом або платиною воно більш крихке. Тому, якщо ви зупинилися на білому золоті, то, принаймні, раз на рік перевіряйте оправу.
- Платина трохи м’якша і більш податлива, ніж біле золото, тому вона просто ідеальний матеріал для виготовлення дуже складних оправ, які потребують істотного прикладання праці. Платина до того ж більш міцний матеріал, ніж золото, і тому менше зношується і стирається, в результаті чого оправи з неї більш довговічні і надійні.
- Так як платина дуже чистий метал, вона рідко викликає алергічні реакції. Це її якість особливо цінується тими, у кого виникають алергічні реакції і роздратування шкіри від ювелірних виробів, що містять прості метали. Крім того, платина міцніша, ніж інші дорогоцінні метали.
- При виборі закріпки важливо враховувати спосіб життя, який ви ведете. Не забувайте, що навіть діамант – найтвердіший дорогоцінний камінь може розколотися від різкого випадкового удару.
- Класичні закріпки з чотирма або шістьма Крапане підходять людям менш активним. Якщо ви ведете активний діловий спосіб життя, вам потрібно щось більш міцне; і не думайте, що міцність і витонченість – речі, взаємовиключаючі один одного.
- Наприклад, ободківа закріпка може в більшій мірі відповідати рівню Вашої активності. Така закріпка не применшує блиск діаманта і при цьому підвищує його захищеність.
|
Чистка |
- Дуже забруднені вироби слід віддавати для чищення до ювелірної майстерні.
- Слабким розчином суміші нашатирного і етилового спирту з водою, потім прикрасу промивають у дистильованоії воді.
- Етиловим спиртом (протирати).
- Спеціальними засобами для чищення виробів з золота.
- Спеціальними тканинними серветками з просоченням.
- Промити камінь або вироби цілком в розчині харчової соди; також для промивання діамантів використовують спирт, для протирання – безворсові ганчірочки, приблизно такі ж, як і для протирання оптики.
- За допомогою горілки або неміцного спиртового розчину. При цьому Ви можете налити спирт в чашечку і занурити туди прикраси на кілька секунд, а для сильнішого забруднення використовувати ват’яну паличку, змочену в цій рідині. Не потрібно терти виріб із силою, просто пройдіться по ньому змоченою ватою.
Особливу увагу слід приділити каблучкам. У них найбільше пилу звичайно накопичується саме під каменем. Намотайте на сірник шматочок вати, змочіть в одеколоні або гліцерині або суміші магнезії з нашатирним спиртом і акуратно протріть камінь і його оправу зверху і знизу. Потім м’якою ганчіркою відполіруйте кільце.
Оправу каменю ні в якому разі не можна чистити гострими предметами – так можна її пошкодити.
- Вироби зі срібла та золота не можна мити в розчині прального порошку, до складу якого входить активний кисень або хлорка, а від розчинів господарського мила тьмяніють вироби з золота і платини
|
Сучасна, ультразвукова чистка |
- Найсучасніший спосіб очищення ювелірних прикрас – ультразвук. Зараз на ринку представлена величезна кількість різних пристроїв подібного плану. Придбати їх можна в магазинах, які продають ювелірне обладнання. Для догляду за ювелірними виробами з діамантами, які коштують кілька тисяч (або десятків тисяч) доларів, такі витрати досить виправдані. Для цих ціляей можна придбати ультразвукову пральну машину, яка працює за тим же принципом.
-
Для поліпшення якості миття в ультразвуковій машині ювеліри рекомендують використовувати миючі засоби, спеціально розроблені для цих цілей. Такі миючі засоби зроблені, щоб ваші діаманти блищали ще більше: вони повністю змиваються після чистки і не залишають на поверхні каменю плівку, яка знижує здатність кристала заломлювати світло .
- Існує ще один спосіб очищення – ультразвукові ванни з застосуванням спеціальних засобів та миючих розчинів, але він підходить не для всіх виробів. Справа в тому, що при ультразвукової очищенні ювелірні вироби піддаються вібраціям. У більшості природних каменів, викорисаних в ювелірних прикрасах, є внутрішні включення і неоднорідності, які під впливом вібрацій можуть привести до утворення внутрішніх тріщин або розколу каменю.
- Ще цей спосіб протипоказаний ювелірним виробам з емаллю. За рахунок численних включень і наявності в емалевих покриттях внутрішніх напружень вплив вібрацій може привести до появи тріщин в емалі.
|
Нюанси |
- Ювелірні вироби можна сильно пошкодити, якщо випадково піддати їх впливу хімікатів і хімічних реактивів, зокрема з ртутті, сірки, йоду і вмістом хлору.
- Ювелірні сплави дорогоцінних металів (особливо сплави високої проби золота і срібла) досить м’які, тому легко втрачають блиск і полірування.
- Не варто в ювелірних виробах приймати ванну, а тим більше ходити в лазню. Висока вологість і температура аж ніяк не йде на користь блиску виробу, до того ж, в таких ситуаціях можна просто втратити прикрасу.
- При сильних ударах з поверхні діаманта, незважаючи на його найвищу міцність, можуть сколюватися найдрібніші частинки.
- Ніколи не намагайтеся почистити вироби за допомогою сильних абразивів (наприклад, соди), тому що вона може подряпати золото і зіпсувати зовнішній вигляд виробу. Не використовуйте для чищення і різні побутові розчини (оцет, перекис водню, марганцівку). Наприклад, йод назавжди змінить колір золота, вступивши з ним в реакцію окислення. Усунути такий дефект можна буде тільки при повторній поліровці.
- Крім того, не можна очищати з використанням абразивних матеріалів вироби з дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння. Ювелірні прикраси з діамантами (як втім і будь-які ювелірні вироби) слід знімати при виконанні будь-якої фізичної роботи, при якій вони можуть подряпатися. Крім того, камені можуть розхитатися або випасти. Тому рекомендується час від часу проводити перевірку ювелірних виробів з дорогоцінним камінням.
- Діаманти, смарагди, хризоліти – дуже тендітні і можуть розколотися від різкого удару. Ніколи не намагайтеся перевірити справжність свого діаманта за допомогою ударів або вогню. У першому випадку велика ймовірність повного розколу каменю, у другому – Ваш чарівний діамант покриється тонким каламутним шаром, видалити який зможе тільки повторне полірування , але при цьому Ваш діамант втратить початковий розмір, масу, а, може бути, і якість ограновування.
|